Menu

Produkcja teledysków ze studia GAMA

"Studio GAMA" było cyklicznym programem telewizyjnym, w którym nadawano teledyski kręcone bezpośrednio w studium telewizyjnym. Okres największej świetności tego programu przypadł w Polsce na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W każdym z programów występowała grupa wykonawców w solowych wykonaniach lub zespołowych. Wszystkie wystąpienia odbywały się na tle jednej scenografii, ponieważ budżet polskiej telewizji w tamtych czasach był zbyt ograniczony, by każdemu artyście tworzyć oddzielną scenografię.

Produkcja teledysków w Polsce w tamtym czasie była więc bardzo skromna, a mimo to po latach archiwalne materiały ogląda się z rozrzewnieniem i przyjemnością. Może dlatego, że nie są aż tak agresywnie przesycone elementami nowoczesności, jak teledyski prezentowane obecnie? Scenografia do teledysków w "Studio GAMA" nie była zbyt rozbudowana, skonstruowana została przede wszystkim po to, aby być tłem dla artysty, który w jej otoczeniu miał lśnić naturalnym blaskiem.

Ograniczano się do stosowania świateł, przy brzegu prowizorycznej, telewizyjnej sceny montowano charakterystyczne żarówki. Do tworzenia scenografii pod teledyski często używano drewnianych platform, które wykładano następnie efektownymi tkaninami. Najczęściej stosowano zielone i niebieskie tkaniny, bo świetnie prezentowały się w oku kamery, a potem na ekranach telewizorów. Z czasem zaczęto wprowadzać także delikatne efekty komputerowe, specjalnie zaaranżowane szkło w tle wykonawcy, ale to już była zapowiedź tego, co dopiero miało nadejść w nowej dekadzie.

Redaktor kamibashi.pl